NBA takımı Dallas Mavericks’in sahibi, televizyoncu ve kripto para yatırımcısı Mark Cuban Dogecoin gibi kripto para birimlerine veya Robinhood, GameStop gibi hisselerine yapılan yatırımların bir anlık heyecanla değil, dikkatli bir şekilde incelenmesiyle gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mark Cuban’dan Dogecoin gibi meme-coin’lerine yatırım yapanlara tavsiye

The Daily Beast röportajında Cuban, Dogecoin gibi meme-kripto paraları veya dijital hisselerin heyecanında kaybolmanın ne kadar kolay olduğundan bahsetti. Bu tür yatırımların kâr sağlayabildiğine dikkat çekerken, “neden yatırım yaptığınızı da bilmelisiniz,” ifadelerini kullandı. Cuban, TikTok’ta veya YouTube’da gördükleri bir video yüzünden, arkadaş tavsiyesi yüzünden yatırım yapanlara bunların “yeterince iyi bir neden olmadığını” söyledi. Yatırımcılara ödevlerini yapmalarını, şirketleri öğrenmelerini ve “aynı fikirde olup olmadıklarını anlamalarını” salık verdi.

Çiçeği burnunda yatırımcılar için Cuban, kredi kartı faturalarını ödedikten ve “sıkıntılı günler için kullanılacak fonu” ayırdıktan sonra geriye kalan paralarını yatırımda kullanmalarını tavsiye etti. “İşte o zaman yatırım yaparak eğlenebilirsiniz,” ifadelerini kullandı.

“Gelir ve net değer arasında bir çizgi olmalı”

Cuban, çeşitli vergi soruların da cevaplayıp gelir ve net değer arasında bir çizgi olması gerektiğini vurguladı. Milyarder, çalışkan ve sorumlu bir gelir vergisi mükellefi olduğunu söyledi, hisse senetleri veya kripto varlıkları içeren net değer vergilendirilirse, bu varlıklar söndüğünde vergiyi ödemeyi göze alamayacağı için varlıklarını satmak zorunda kalabileceğini vurguladı.

Mavericks’in sahibi olan ve ABC dizisi “Shark Tank” da yıldız olan Cuban, geçtiğimiz aylarda bir röportajda daha fazla yararı olan kriptolara yatırım yapmak istediğini söyledi. Ancak bunun stresli olabileceği konusunda uyardı.

KAYNAK:https://kriptokoin.com/