Bu haftanın başlarında Bitcoin 40.000 doların üzerine çıkmışken, bugün, 38.000 doların altına düşmüş durumda. Yazım sırasında 37.500 dolar civarından işlem görüyor. Ancak birkaç analiste göre zincir üstü indikatör, mevcut seviyelerde “bekle ve izle” yaklaşımına işaret ediyor.

Glassnode: Bitcoin ve altcoin piyasasında belirsizlik mevcut

Glassnode verilerine göre, Bitcoin’in SOPR (Harcanan Çıktı Oranı) indikatörünün kârlar ve zararlar arasında sürekli değiştiğini ve bundan sonra net bir fiyat hareketi olmadığını gösteriyor. Analiz firmasına göre bu makro piyasa belirsizliği ile, traderların net bir trend oluşana kadar herhangi bir pozisyon almamaları akıllıca olacaktır.

Spent Output Profit Ratio (SOPR) is an all-weather tool for tracking #Bitcoin market sentiment.

After the market-wide capitulation in May, SOPR is currently oscillating between profits and losses, suggesting the market is uncertain on macro direction.

Learn more about the interpretation of SOPR, and the different variants, in both written and video format on Glassnode Academy

https://academy.glassnode.com/indicators/sopr/sopr-spent-output-profit-ratio

Originally tweeted by glassnode (@glassnode) on June 18, 2021.

Öte yandan, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere balina eylemleri de dikkat çekiyor. CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju, Twitter’da, “Bitcoin piyasası şu anda çok belirsiz. Balina satışı ayı/sahte boğa piyasasını, bireysel satışlar ise boğa piyasasını ifade eder. Şu anda nötr durumdayız. Alım satımı durdurun, sabırlı olun ve bir sonraki volatiliteyi bekleyin,” ifadelerini kullandı.

BTC için bazı olumlu indikatörler

Ekim 2020’den bu yana ilk kez, HODLer net pozisyon değişikliği pozitife döndü. Yani piyasada net satıcıların aksine net alıcılar var. Uzmanlara göre bu oran, şu an itibariyle sadece bir değişiklik ve net bir trend değişiminin tanımlanması için sürdürülmesi gerekiyor.

Diğer yandan Bitcoin borsa akışlarının yönü de net borsaya yatırılan miktardan borsadan çekilen miktara doğru değişiyor. Borsalardan hareket eden BTC arzı, fiyat hareketi için bir yükseliş göstergesi olarak ele alınıyor.

KAYNAK:https://kriptokoin.com/