Bitcoin ve kripto para yatırım uygulaması Africrypt’ın kurucuları, iddiaya göre cüzdanlarını ve hesaplarını tehlikeye atarak yatırımcıların fonlarını ele geçirdiler. Soruşturma, fon transferinin Dark Web (karanlık ağla) ile bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. İki Güney Afrikalı kardeş, tarihin en büyük kripto para soygununda 3,6 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) ile sırra kadem bastı. Bu rakam, kripto para tarihindeki en büyük dolandırıcılığı temsil ediyor. Türk Bitcoin borsası Thodex’teki skandalda bile bilanço 2 milyar dolardı. İşte dolandırıcılık vakasının detayları ve yaşananlar…

Bitcoin platformunun kurucuları, 3,6 milyar dolarla sırra kadem bastı!

Yatırımcıların Bitcoin volatilitesinde gezinmekte zorlandıkları bir zamanda, Güney Afrika’da 3,6 milyar dolarlık yeni bir Bitcoin dolandırıcılığının yüzeye çıktığı bildirildi. İki Afrikalı kardeş ve Cape Town merkezli kripto yatırım platformu Africrypt’in kurucuları birdenbire ortadan kayboldu. Yerel yayın organı Independent Online’a göre, iki Africrypt yöneticisi “Amir Keiji ve kardeşi Race Keiji” kullanıcı fonları ile ortadan kayboldu. Yöneticiler bu fonları Blockchain’de Bitcoin kullanarak bir havuzda topladılar ve ilginç bir şekilde her şey, Bitcoin’in (BTC) 60.000 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesinden işlem gördüğü Nisan 2021’de başladı.

İki yönetici daha sonra Bitcoin borsası Africrypt’in ödeme sistemlerinde bir ihlal olduğunu iddia etti ve müşterilerden kayıp fonları polise bildirmemelerini istedi. Özetle, iki kardeş müşteri cüzdanlarını, hesaplarını ve node’lerini tamamen tehlikeye attı. Haberde, Hanekom Avukatlarının şu anda konuyu araştırdığı belirtiliyor. Yetkililer, Africrypt kurucularının izini süremezken, konuyu Güney Afrika’nın öncelikli suç soruşturma birimi The Hawks’a da bildirdiler. Soruşturmaya göre, Afrikalı çalışanlar saldırıdan yedi gün önce arka uç platformlara erişimi kaybetti.

Güney Afrika’nın FNB Bankası’nın işlemleri gerçekleştirdiği iddiası

İddialara göre, Güney Afrika’nın FNB Bankası, kripto yatırım platformu Africrypt için tüm işlemleri gerçekleştirdi. Ancak FNB sözcüsü Nadiah Maharaj, Africrypt ile her türlü ilişkiyi reddetti. Nadiah Maharaj konuya yönelik şu açıklamayı yaptı:

FNB, Africrypt ile bankacılık ilişkisi olmadığını bir kez daha teyit ediyor. Müşteri gizliliği nedeniyle, FNB belirli banka hesaplarıyla ilgili herhangi bir bilgi sağlayamaz.

Ayrıca, ülkedeki en üst düzey mali düzenleyicilerden biri olan Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA) konunun şu anda yetki alanı dışında olduğunu söyledi. Bildirildiğine göre, FSCA’nın görüşü, Africrypt tarafından sağlanan hiçbir finansal ürün ve hizmet olmadığı yönündeydi. Bağımsız bir soruşturma yoluyla para transferinin izini sürerken Independent Online, her iki kardeşin de İngiltere’ye kaçtığını bildirdi.

Darren Hanekom: Fonlar karanlık ağ ile bağlantılı…

Hanekom Attorney’ın kurucusu Darren Hanekom, daha fazla araştırma yaptıktan sonra fonların karanlık ağ ile bağlantılı olduğunu bulduklarını söyledi. Dolandırılan yatırımcıları temsil eden Hanekom avukatı şunları söyledi:

Africrypt duyurusundan kısa bir süre sonra yatırımcılarla temasa geçtik ve duyuru yatırımcılara yasal işlem yapmamalarını söylediği için hemen şüphelendik. Konuyu ileriye taşırken, müşterilerimizden ilgili tüm yazışmaların kopyalarını, kripto para cüzdan adreslerini ve ödeme kanıtlarını sağlamalarını istedik.

KAYNAK:https://kriptokoin.com/