Amundi CIO’su Pascal Blanque, Bitcoin’in merkez bankaları dijital para birimleriyle olan ilişkisini kaybedeceğine inanıyor.

Amundi’nin baş yatırım sorumlusu Blanque, bugünkü basın toplantısında hükümetler ve düzenleyiciler ile Bitcoin arasındaki “dansın bittiğini” söyledi Blanque, Bitcoin’in tek yararının merkez bankaları dijital para birimlerinin benimsenmesini hızlandıracağına inanıyor:

Bitcoin, merkez bankalarını dijital parayı benimsemeye zorladığı için hatırlanacak.”

Yönetici ayrıca, piyasa balonları hakkında uyarıda bulunurken, en iyi kripto para birimi için “saçmalık” ifadesini kullandı.

Mart ayında Blanque, “kriptodan geriye bir şeyler kalabileceğini” belirtti ancak aynı zamanda “balon zamanları ” ifadesini de kullandı.

Sistemsel riskler

Avrupa’nın en büyük ikinci varlık yöneticisi olan Amundi, son araştırma makalesinde Kripto para birimlerinin potansiyel olarak istikrarsızlaştırıcı olabileceğini iddia ediyor.

Bu tür merkezsiz sistemlerin esnekliğinin sorgulanabilir olduğunu belirtiyor.

Buna ek olarak, makale, alıcıların herhangi bir düzenleyici riski iskonto etme eğiliminde olmadığını ve bunun da “acımasız” bir fiyat ayarlamasına yol açabileceğini belirtiyor.

Bitcoin hafif yükselişte

Son 24 saatte %3’e yakın değerlenen Bitcoin 39 bin doların hemen altında işlem görüyor. Özellikle 19 Mayıs’ta başlayan düşüş dalgasının ardından toparlanmaya çalışan öncü kripto para hatırı sayılı düzeyde toparlanmış durumda.

BTC’nin 40 bin dolarda güçlü bir dirence sahip olduğu bilinirken 64 bin doların üzerindeki ATH’yi yeniden ziyaret edip etmeyeceği merakla bekleniyor.

KAYNAK:https://tr.investing.com/