Elde edilen bilgilere göre Shiba Inu (SHIB) ve Dogecoin (DOGE) arasında bariz farklılıklar bulunuyor ve SHIB bir DOGE katili değil. 

2021 yılında şaka amaçlı oluşturulan ve aslında hiçbir amacı olmadığı düşünülen kripto para birimleri oldukça popüler hale geldi. Özellikle Coinbase gibi büyük bir borsanın Dogecoin ve Shi Inu listelemeleri de bunun en açık kanıtı olarak gösterilebilir.

Dogecoin Killer

Dogecoin’in popüler hale gelmesinden sonra benzer birçok proje gündeme geldi. Bu projeler arasında Doge Cash, Akita Inu, Shiba Inu ve Dogelon Mars sayılabilir. Ancak bunların içinde en başarılı olanı Shiba Inu (SHIB) olmuş gibi görünüyor. Bir Dogecoin klonu olarak nitelendirilen SHI, Binance listelenmesi sonrasında 9 milyar dolarlık piyasa hacmine ulaşarak oldukça önemli bir başarı elde etmiş oldu.

Bu noktada SHIB’ın DOGE’u geride bırakıp bırakamayacağı önemli bir konu haline geldi. Shiba Inu yaratıcısı “Dogecoin Killer” takma adını kullanıyor olsa da bir çok isim iki kripto para biriminin farklı kulvarlarda yarıştığını düşünüyor.

Dogecoin ve Shiba Inu

Dogecoin, Bitcoin-spinoff Litecoin’den fork’lanan bir Luckycoin fork’udur. Dogecoin’in ana kullanım amacının ise online tip’lerin (çevrimiçi bahşiş) ödenmesi olduğu biliniyor. Buna ek olarak DOGE’nin fiyatının düşük olması ve arzının sınırlı olmamasının bu amaca hizmet ettiği düşünülüyor.

Ancak daha sonra arz hala sınırsız olsa da DOGE fiyatı Elon Musk ve Mark Cuban gibi isimlerin desteği ile 0,73 dolara kadar yükseldi.

Buna karşılık SHIB, Dogecoin’in memler ve LOL’lerin doğasına göre biraz uyumlu olan “merkezi olmayan spontan topluluk oluşturma deneyi” olduğunu söylüyor. Bununla birlikte iki kripto para biriminin arzında da farklılıklar var. SHIB, 1 katrilyon gibi çok yüksek olsa da bir arz sınırına sahip. Ancak proje Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’e toplam arzın %50’sini gönderdi ve Buterin’de bu oranın büyük çoğunluğunu yaktı.

Coin ve Token Farkı

Bunlara ek olarak yapılan açıklamalara göre Dogecoin bir coin olarak nitelendirilirken SHIB’in bir token olduğu ifade ediliyor. Bu terimler sıklıkla birbirinin yerine kullanılsa da, coin’ler kendi blok zincirlerinde bulunurken token’lar başka bir blok zincirinin altyapısında çalışır. Dolayısıyla SHIB, Ethereum’un geliştirme kararlarına tabiidir.

Dolayısıyla tüm bilgilere bakıldığında aslında Shiba Inu ile Dogecoin arasında farkların bulunduğu ve SHIB’in bir DOGE katili olmadığı anlaşılıyor.

KAYNAK:https://coin-turk.com/