SEC’e yapılan Bitcoin ETF başvurularında artış görülüyor. Yeni Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler seçenekleri değerlendirirken Bitcoin borsasında işlem gören fonlara (ETF) yapılan başvuruların kabul edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor.

Bitcoin ETF başvuruları tırmanışta

Geçen hafta Gensler, Temsilciler Meclisi’nin finansal hizmetler alt komitesinden önce konuştu. Konuşması sırasında Gensler, “Kripto para piyasalarında yatırımcı koruması için birçok zorluk ve boşluk var.” dedi. Başkan ayrıca hiçbir kripto para borsasının henüz SEC’e bir borsa olarak kaydedilmediğini söyledi.

Şu an yaklaşık bir düzine Bitcoin ETF başvurusu SEC’den onay bekliyor. Fidelity, WisdomTree, Wilshire Phoenix, VanEck ve First Trust SkyBridge dahil olmak üzere ETF’leri gönderen pek çok büyük firma var.

Ayrıca VanEck ve WisdomTree tarafından Mayıs ayında sunulanlar da dahil olmak üzere, küçük ama artan miktarda Ethereum ETF başvurusu da var.

Son başvurulara erteleme geldi

SEC, birkaç Bitcoin ETF başvurusunu zaten reddetmiş durumda ve son zamanlarda yeni bir başvuru da değerlendirmedi. SEC, 28 Nisan’daki son teslim tarihinden saatler önce, VanEck’in dosyalanmasına ilişkin kararının en erken Haziran ayına ertelendiğini açıkladı.

Gensler daha önce MIT’de Blockchain teknolojisi üzerine dersler veriyordu. Dolayısıyla birçok kripto meraklısı Gensler’in SEC Başkanı olarak atanmasıyla cesaretlendi.

“Daha fazla koruma şart”

Ancak başkan, özellikle BTC‘de “daha fazla yatırımcı koruması” olması gerektiği çağrısında bulundu. Ek olarak SEC’in yatırım yönetimi bölümü, yatırımcılara kripto piyasası riskleri hakkında bir uyarı yayımladı.

Kripto ETF onaylarındaki birikme, istekli yatırımcıları başka yollarla kripto para birimleri ile etkileşime geçmeye yönlendirdi. Kanada ise bir Bitcoin ETF’sini onaylamış durumda.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/