Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir dosya hakkında kamu yorumların başvurmak istediğini söyleyerek VanEck Bitcoin ETF hakkındaki kararını bir kez daha erteledi.

ETF Bir Kez Daha Ertelendi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 16 Haziran’da yaptığı bir açıklama ile VanEck Bitcoin ETF hakkındaki kararını bir kez daha ertelediğini duyurdu. Yapılan açıklamalara göre ETF ile ilgili karar vermek için kurum 45 günlük bir uzatma kararı aldı. Dolayısıyla ETF ile ilgili karar Temmuz ayına kalmış oldu.

Bunlara ek olarak SEC, CBOE Global Markets tarafından hazırlanan ürünü listelemek konusunda kamunun yorumlarını talep ettiğini de duyurdu. Bu noktada yatırımcıların bir kez daha hayal kırıklığına uğradığı ancak kararın reddedilmemesi ile şimdilik yetinmek zorunda kalacakları ifade ediliyor.

SEC ETF Başvurusunu Onaylar Mı?

Bitcoin ETF’ine ek olarak VanEck ayrıca ETH tabanlı bir ETF için de SEC başvurusunda bulundu. Ancak bununla ilgili açıklamalar Mayıs ayı başında yapıldı ve bu sebeple de çok detaylı bilgiler bulunmuyor. Dolayısıyla SEC’in önünde birden fazla ETF başvurusu bulunuyor ve başvuruların onaylanıp onaylanmayacağına dair net bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan VanEck Direktörü Gabor Gurbacs, yetkilileri potansiyel değerde trilyonlarca dolar olduğunu söyleyerek Bitcoin‘i benimsemeye çağırdı. Bu noktada ABD, Çin ve gelişmekte olan ülkeler gibi ekonomik rakiplerinin teknolojiyi çok daha hızlı bir şekilde benimsemesiyle, kripto para silahlanma yarışında gözle görülür bir gecikme yaşamaya devam ediyor.

Bunlara ek olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi SEC’in masasında artık birkaç ETF başvurusu bulunuyor ama VanEck ETF hepsinden en belirgin olanı olmaya devam ediyor. Ayrıca SEC ve diğer düzenleyici kurumlar, önce daha geniş bir kripto çerçevesine odaklanmış olabilir. Her durumda, piyasanın yıl sonundan önce konuyla ilgili bazı net bilgiler duymayı beklediği düşünülüyor.

KAYNAK:https://www.bitcoinhaber.net/