Ripple CTO’su David Schwartz’dan bugün bir Altcoin ile ilgili bir açıklama geldi. Açıklama son derece ilginç. CTO Ethereum katili olarak ifade edilen bir Altcoin projesinin merkezi olduğunu iddia ediyor.

Altcoin projesi Uniswap merkezi mi?

Yakın tarihli bir tweet’te, Ripple’ın baş teknoloji sorumlusu David Schwartz, Ethereum katili olarak ifade edilen uygulamanın merkezi olduğunu iddia ediyor. Uniswap için Schwartz ağır eleştirilerde bulunuyor.

Uniswap v3, DeFi değildir. Bir kişi veya grup, diğerlerine bunu nasıl kullanabileceklerini ve kullanamayacaklarını söyleme konusunda uygulanabilir bir yasal hakka sahipse, bu durum sizin merkezi olduğunuzu gösteriyor.

Schwartz, protokolün Uniswap Labs tarafından kontrol edildiğinden dolayı merkezileştirildiğine inanıyor. Uniswap v3, yoğun likidite gibi özellikler sunarak Mart ayı sonlarında büyük beğeni topladı. Protokolün geliştiricisi Uniswap Labs, Andreessen Horowitz ve Paradigm Venture gibi büyük risk sermayesi firmaları tarafından finanse ediliyor. Üçüncü sürümün kodu, amacı SushiSwap benzeri kopyaların ortaya çıkmasını önlemek olan bir iş kaynağı lisansı ile birlikte gelir.

Ripple için de aynı eleştiriler söz konusu

Kaderin garip bir cilvesi gibi olacak ama David Schwartz bu eleştirileri yaparken dönüp kendi şirketine bir bakmalı. Çünkü Ripple elinde 50 milyar XRP tuttuğu için ciddi anlamda eleştiriliyor. Bu coinleri yakmaya da razı olmayan Ripple her ay 1 milyar XRP’yi de satmak üzere piyasaya sürüyor.

Şimdi bu kadar eleştiriler söz konusu iken David Schwartz’ın kalkıp başka bir altcoin projesini merkezi olmakla suçlaması ister istemez kripto para camiasında dön de kendine bir bak cümlesini akıllara getiriyor. Bakalım Uniswap cephesinden Ripple’ CTOsuna bir cevap gelecek mi?

KAYNAK:https://kriptokoin.com/