ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, VanEck borsa yatırım fonunu onaylama kararını erteledi ve son tarihi Temmuz’a uzattı.

SEC, düzenleyicinin teklifi değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söylemesinin ardından Nisan ayından bu yana VanEck Bitcoin Trust hakkındaki kararını ikinci kez ertelemiş oldu.

SEC, Bitcoin ETF kararını daha ne kadar erteleyebilir?

ETF Flows araştırma direktörü ve CIO’su Dave Nadig, ret kararının oldukça tahmin edilebilir olduğunu söyledi. Nadig, “Unutulmaması gereken en önemli şey, SEC her zaman erteleyebileceğinden, gerçekten herhangi bir son tarih olmamasıdır.” dedi.

VanEck, Cboe Global Markets Inc.’de listelenmek ve ticarete konu olan hisselere sahip olmak için onay istiyor. Onaylanırsa, ABD’deki ilk açık Bitcoin ETF’i olacak.

SEC şimdi, “teklifle ilgili diğer endişelerine” ek olarak “ilgili kişilerin görüşlerini, verilerini ve argümanlarını yazılı olarak sunmalarını” talep ediyor.

Hükümet kurumunun sorduğu büyük sorulardan biri, önerilen ETF’nin hileli ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlanıp tasarlanmadığıydı.

“SEC, Bitcoin spot piyasasında dolandırıcılık ve manipülasyon potansiyeli ile ilgili endişelerini dile getirmeye devam ediyor. The ETF Store, Inc. başkanı Nathan Geraci Blockworks ile yaptığı röportajda, SEC için ‘uygun yatırımcı korumalarının yürürlükte olduğu konusunda rahat olana kadar, ABD’de listelenen bir Bitcoin ETF olmayacak’ demişti.”

İlk Bitcoin ETF başvurusu sekiz yıl önce yapılmıştı (ve reddedildi). SEC’e gönderilen en az 12 başvuru oldu. Valkyrie ve Wisdom Tree gibi daha yakın tarihli şirketler de onay istedi. Halihazırda, diğer kripto tabanlı başvurulara ek olarak, sekiz ETF başvurusu şu anda SEC kararını bekliyor.

Bu yılın başlarında, Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Kanada’nın ikinci Bitcoin ETF’ini onayladı. Bazı BTC piyasası oyuncuları SEC’in teklifi onaylayacağını düşünmese de, diğer BTC meraklıları Kanada’daki gelişmelerin ABD’yi teşvik edebileceğine ve potansiyel olarak ETF onayları için umut verici bir geleceğe işaret edebileceğine inanıyor.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/