2021 yılında altcoin projelerinin büyük ilgi görmesi sürpriz bir gelişme değildi. Daha fazla yatırımcının alternatif gelir kaynaklarına yönelmesiyle, altcoin’ler de hiç olmadıkları kadar talep gördüler. Lider kripto para Bitcoin, yıllardır bir yatırım aracı olarak kendini ispatlasa da portföyünü genişletmek isteyen ve yeni potansiyel varlıklara fırsat vermek isteyenler, diğer kripto varlıklarına da yöneldiler.

Bitcoin dışındaki tüm kripto paraları adlandırdığımız ortak isim olan “altcoin’ler”, çok sayıda büyük yatırımcının da içinde bulunduğu devada bir ekosisteme dönüşmüş durumda. Bu kapsamda kripto uzmanı Apoorva Bellapu’nun görüşleri ışığında hazırladığımız en kazançlı 10 kripto para birimini birlikte inceleyelim…

Lider altcoin Ethereum (ETH)

Bitcoin’den kısa bir süre sonra piyasaya sürülen Ethereum, dünyanın en çok işlem gören ikinci kripto para birimidir. Aynı zamanda bir akıllı sözleşme platformudur. Bu nedenle merkezi olmayan finans (DeFi) dünyasının kalbinde yer almaktadır. Bir ödeme aracı olarak kullanılmasının dışında farklı uygulamalara ve platformlara ev sahipliği yapabildiği için Ethereum, Apoorva Bellapu’nun listesinde birinci sırada yer alıyor.

Stellar (XLM)

Geçtiğimiz birkaç haftada, XLM fiyatında dikkate değer bir artış görüldü. Bu Stellar’ın yaptığı son ortaklıklardan sonra oluşan pozitif bir gelişmedir. Aynı zamanda bu yıl, XLM’in 0.3 dolardan 0.77 dolara yükseldiği muazzam bir sene oldu. Bu nedenle Apoorva Bellapu’ya göre, önümüzdeki dönemlerde fiyatın tekrar eski gücüne kavuşacağı yönündeki beklenti, yatırım yapmak için güzel bir tahmini ve zamanı bizlere sunuyor.

Popüler altcoin ChainLink (LINK)

Popüler altcoin ChainLink’de Ethereum ağı üzerine inşa edilmiş, farklı işlevlere sahip bir Ethereum tokenidir. Kendisini kısaca tanımlamak gerekirse “akıllı sözleşmeleri gerçek dünya verisiyle buluşturmayı hedefleyen bir merkeziyetsiz kahin (oracle) ağı” olarak özetleyebiliriz. Aynı zamanda Apoorva Bellapu’ya göre, şu anda 17 dolar civarında fiyatlanan LINK,  merkezi olmayan Oracle ağları arasında lider bir kripto standardı olma potansiyeline de sahip.

Uniswap (UNI)

Ethereum tabanlı bir diğer popüler altcoin ise Uniswap’tır. Merkezi olmayan bir borsa olması dışında, kripto paralar arasında en büyük likidite havuzlarının sahibidir. Aynı zamanda piyasanın para akışında büyük etkiye de sahiptir. Apoorva Bellapu’ya göre, şu anda 16-17 dolar arasında fiyatlanan UNI, kesinlikle değerli bir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Güçlü altcoin Neo (NEO)

Listede yerini alan bir diğer isimde; güçlü altcoin NEO. Dijitalleştirilmiş ödemelerin, kimliklerin ve varlıkların bir araya geldiği yeni bir ekonomi modelini burada bulabilirsiniz. 2014 yılında Antshares  olarak bilinen NEO’nun, aynı zamanda Çin’in ilk halka açık Blokchain altyapısı olduğuna inanılıyor. 30 ile 32 dolar arasında değişen fiyatı da yatırımcıları iştahla kendine çekmeyi başarıyor.

Zilliqa (ZIL)

Kripto paraların ölçeklenebilmesi, şüphesiz ki her zaman büyük bir endişe oluşturdu. Bu nedenle geleceğin ölçeklenebilirlik sorunlarına aktif olarak çözüm bulabilen Zilliqa, kendi ekosistemiyle oraya koyduğu farkıyla ön plana çıkıyor. Aynı zamanda halka açık faaliyet gösteren bir Blokchain projesidir. Son olarak, oldukça ekonomik bir fiyata sahip olan ZIL, ağ üzerindeki işlemleri işleyebilmek ve akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılmaktadır.

Popüler altcoin Litecoin (LTC)

Piyasaya sürülen ikinci kripto para olarak bilinen Litecoin, çıktığı günden bu yana herkesin favori isimleri arasındadır., pek çok yönüyle Bitcoin’e benzemesi dışında, daha hızlı transfer işlemleri gerçekleştirebilmesiyle fark oluşturmaktadır. Bu nedenle, popüler altcoin Litecoin için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; yatırımcıların daha hızlı işlemler için LTC’ye geçmesidir.

Aave (AAVE)

250 doların üzerinde işlem görmesine rağmen yüksek işlem hacmine sahip olan Aave, gözleri üzerine çeken bir kripto paradır. Merkezi olmayan finans protokolü olması nedeniyle, insanların kripto para ödünç almasına ve vermesine olanak tanımaktadır. Her iki tarafında yararlanabildiği bir ekosisteme sahip olan Aave, aynı zamanda teminat olarak bırakılan kripto paralar üzerinden pasif gelir kazandırabilmektedir.

Dogecoin (DOGE)

Apoorva Bellapu’ya göre, Elon Musk, Snoop Dogg ve Gene Simmons gibi ünlülerin Dogecoin’in devasa yükselişinde çok önemli bir rol oynamasıyla, DOGE’un da kesinlikle bu listede yerini alması gerekiyordu. Apoorva Bellapu’ya göre, bir “Memecoin” olarak bilinmesinin dışında 2021’in en karlı kripto paralarından biri olan Dogecoin, milyonlarca insanın yükselmesini beklediği, değerlendirilmesi gereken bir varlık.

İddialı altcoin VeChain (VET)

Son olarak VET, Haziran 2016’da piyasa sürülen ve tedarik zinciri yöntemi sorunlarını çözmeyi hedefleyen değerli bir ekosistemdir. Nesnelerin İnterneti’yle yakın ilişkiler kurmaktadır. Sahip olduğu potansiyel gelecek Apoorva Bellapu’ya göre, VeChain’i gerçek bir yatırım aracı yapmaktadır.

KAYNAK:kriptokoin