Bitcoin (BTC) haftaya 40.000 doların altında başladı. Geçtiğimiz haftalar boyunca Çin’den gelen FUD ile karşı karşıya kalınmıştı.Beklenmedik iki ülkeden, El Salvador ve Paraguay’dan destek gördü. Peki, tüm bu gelişmeler Bitcoin fiyatını nasıl etkileyebilir? Bu hafta önümüzde neler var? İşte yatırımcıların izlemesi gereken 5 gelişme…

Yellen: Yüksek faiz oranları “iyi”

Bu hafta sonu Bloomberg’e konuşan ABD’nin Hazine Bakanı Yellen, daha yüksek faiz oranlarından yana olacağını açıkladı. Joe Biden’ın son dev harcama paketine desteğini dile getirdi. Genel olarak daha yüksek faiz oranları, Bitcoin’in deflasyonist bir varlık olarak çekiciliğini artırma eğiliminde. Ancak BTC/USD paritesinin üzerinde de baskı yaratan bir durum.

El Salvador ve Paraguay’dan Bitcoin benimsemesi

Hafta sonu boyunca ülke başkanının Bitcoin’i yasal para birimi haline getirmeye çalıştığını duyurmasıyla El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesi olay olmuştu. Ayrıca Paraguay’ın bir kongre üyesi Bitcoin entegrasyonu planlarını ima etti. Ancak bazı yorumcular bu duruma tepki verdi. Örneğin Avanti Bank’ın CEO’su Caitlin Long için oyunda daha büyük güçler olabilir. Bir tweet’inde “Bitcoin, tıpkı büyük teknolojiyi hacklediği gibi, diktatörlükleri hackliyor,” ifadelerini kullandı.

Short’lar toplanıyor: Klasik bir “ayı sinyali”

Bitcoin konferansı heyecanına rağmen BTC/USD paritesinin sıkı bir aralıkta kaldığı gözlemleniyor. Ancak endişeye neden olan şey büyük borsa Bitfinex’teki kısa pozisyonlar oldu. Twitter hesabı Fomocap’ın Pazartesi günü belirttiği gibi, short pozisyonlardaki bir artış tarihsel olarak büyük volatiliteler ile aynı zamana denk geliyor. Hesap, volatilitenin yükseldiği 19 Mayıs’ta fiyatların düştüğüne işaret etti ve “Bitfinex’teki short’ların ani hareketi her zaman bir anlam ifade eder,” dedi.

Ethereum, Bitcoin’e karşı “parabolik” harekette

Bazı kripto para birimlerinin Bitcoin düşüş yaşarken yükselmesi, “altcoin sezonunun” hala ortaya çıkabileceğine dair umutların yeşermesine neden oluyor. Bu hafta Ethereum, Bitcoin’e karşı geçen ayki 0.081’lik yerel yüksek seviyelerine yaklaşmış görünüyor. Şu anda 0.076’da ve Three Arrows Capital’den Kyle Davies’e göre “parabolik” bir hareket gelebilir. Ayrıca ilk 50 kripto paradan Solana ve Tezos Bitcoin’i performanslarıyla geride bıraktı.

Bitcoin madencileri, 2021’in en yüksek çıkışını gerçekleştirdi

Bitcoin’in hashrate’i son günlerde 134 EH/s’e ykseldi. Zorluk ise beş gün sonra yüzde 8 oranında azaltılacak. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta madenciler satış gerçekleştirdi. 3 Haziran’da 3.012 BTC, en büyük madencilik havuzu Poolin’den ayrıldı. Bu miktar, 2021’de görülen en yüklü meblağ idi. Bir gün sonra 2.501 BTC daha taşındı

KAYNAK:https://kriptokoin.com/