Bitcoin uluslararası yaptırımları delmek için aracı olmaya devam ediyor.

İsrail’in Filistin halkı üzerindeki haksız ve hukuksuz zulmü devam ederken, Hamas’ın Bitcoin üzerinden uluslararası yaptırımları delmeye devam ettiği belirtildi.

Wall Street Journal’ın haberine göre son dönemde İsrail ve Filistin arasındaki çatışmaların artması, Hamas’a gelen kripto para bağışlarını artırdı.

WSJ’nin üst düzey bir Hamas yetkilisine dayandırdığı haberinde, son çatışmaların ilgiyi Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yönetilen internet sitelerine yönlendirdiği ve buradan gelen kripto para bağışlarının askeri operasyonlar için kaynak oluşturduğu ifade edildi.

İsrail’in ambargosu altında bulunan Hamas’ın askeri fon sağlamak ve uluslararası yaptırımları atlatmak için bu yola başvurduğu belirtildi.

Hamas yetkilisi son dönemde özelikle Bitcoin bağışlarında bir artış olduğunu ifade etti.

Bu olay ambargo altında bulunan ülkelerin uluslararası yaptırımları delmek için kripto para birimlerinin kullanıldığı ilk olay değil. Özelikle ABD ambargosu altında bulunan ve finansal sistemin dışına itilmeye çalışılan pek çok ülke kripto paralara olan ilgisini artırdı.

Hamas’ın aldığı Bitcoin bağış miktarı bilinmiyor. Ancak toplam bağış miktarı içerisindeki oranının arttığı ifade ediliyor.

Hamas 2019-2020 yıllarında da Bitcoin bağışı yapılması konusunda çağrıda bulunmuş ve ABD Adalet Bakanlığı “Düşmanlarımızın kötü ve şiddet içeren gündemlerini kolaylaştırmak için modern teknolojiyi, sosyal medya platformlarını ve kripto para birimini kullanması kimseyi şaşırtmamalı” şeklinde açıklama yapmıştı.

KAYNAK:https://www.bitcoinsistemi.com/