İran polisi madencilere karşı şimdiye kadarki en büyük operasyonu gerçekleştirdi.

İran polisinin bir süredir yakın takibinde olduğu olay sonucunda gerçekleşen operasyonla yasadışı kripto para madenciliği yaptığı tespit edilen çiftlikler basıldı ve toplamda 7 bin kripto para madencilik cihazına el kondu.

Daha önce de birçok yasadışı madencilik çiftliğine baskın yapan İran polisi bu defa öncekilere oranla çok daha büyük bir operasyon gerçekleştirdi ve Tahran’da bulunan terk edilmiş bir fabrikaya yapılan baskınla rekor sayıdaki cihazı ele geçirdi.

İranlı yetkililerin kripto madenciliğine karşı ardı ardına yaptığı baskınların ardında ülkede sıkça yaşanan elektrik kesintileri yatıyor.

Kesintilerin Başlangıcı 2019’A Dayanıyor

Esasında İran’ın başı son zamanlarda yasadışı kripto para madenciliği ile belada. Nitekim ülkeye Çin’den kaçak yollarla getirilen madencilik cihazlarıyla gerçekleştirilen faaliyetler ülkeyi ciddi anlamda zorluyor.

Ülkede 2019 yılında çıkarılan bir yasayla önüne geçilmeye çalışılan bu yasadışı faaliyetler için “resmi lisans başvuru şartı” getirilmiş ancak bu sefer de bu şart yüzünden madencilik şirketlerinin tükettiği elektrik miktarı halkın kullanımının da önüne geçmiş ve bu durum çok sık ve de büyük çaptaki elektrik kesintilerinin yaşanmasına neden olmuştu.

İranlı Bitcoin yatırımcıları ve maden şirketleri ise yaşanan sıkıntıların kendileriyle alakalı olmadığını iddia etseler de İran Enerji Bakanlığına bağlı birimler yaşanan kesintilerin kaynağının doğrudan kendileriyle alakalı olduğunu iddia etmişti. O günden beri olayın takipçisi olan yetkililer ise bugüne kadar operasyonlarını sürdürmeye devam etti ve bu son büyük baskınla şimdiye kadarki en fazla cihaz sayısı ele geçirilmiş oldu.

KAYNAK:https://www.bitcoinsistemi.com/