9 Mayıs tarihinde 4375 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan ancak genel piyasa gibi yüzde 50 geri çekilen Ethereum için 25 Haziran önemli bir gün…

Veri analitik platformu Skew’e göre; açık pozisyonda olan 1,5 milyar doların üzerinde bir değere sahip 646 bin 300 ETH vadeli işlemi, 25 Haziran’da sona erecek. Bu ay içinde sona erecek ETH opsiyonlarının toplam değeri ise 3.6 milyar dolar. Burada önemli olan başka bir nokta ise, vadesi sona eren ETH işlemlerinin, 26 Mart tarihindekilerden yüzde 33 daha büyük değerde olması…

Mart ayındaki vade sonundan sonraki yükseliş gelir mi?

26 Mart tarihinden 5 gün önce ETH değeri yüzde 15.35 düşmüştü. Ancak 26 Mart ile 15 Nisan tarihileri arasında o fiyat yüzde 60 oranında bir artış sağladı. Daha sonra ise küçük bir düzeltme geldi. Ethereum, bu düzeltmenin ardından da Mayıs’ın ikinci haftasına kadar ikinci bir ralli yaptı. Türev piyasasının dinamiklerini tartan uzmanlar, aynı durumun yeniden gerçekleşebileceğini belirtiyorlar.

Bybt.com’un verilerine göre ise, 2200 dolar fiyat seviyesinde ve daha yükseklerde çok büyük miktarlarda alım opsiyonu bulunuyor. Bunun durum, 97 binlik alım opsiyonlarının devreye girmesi için, vade sonu geldiğinde Ethereum fiyatının 2200 doların üstünde olması gerektiği anlamına geliyor. Diğer türlü, bu opsiyonlar tamamen değersiz olacaklar.

Buna benzer şekilde 75 binlik satım opsiyonları, 2100 dolarlık satış fiyatında daha koruyucu bir alana çekiliyor. Şu an yaklaşık 2400 dolar civarında olan Ethereum fiyatı, şimdilik yukarı yönlü bir duruş sergiliyor ancak önümüzdeki 1 hafta da çok şey değişebilir. Dolayısıyla yatırımcıların vade sonlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

KAYNAK:https://uzmancoin.com/