Kripto para piyasalarındaki inovasyon ve ARGE’ye Ethereum ve Cardano arasında yaşanan rekabetin katkısı yadsınamaz. Cardano’yu bir adım öteye taşıyacak önemli bir proje hayat buluyor. Ayrıntılar haberimizde.

Ethereum rekabetinde Cardano’dan stratejik adım!

Kripto para ve blockchain piyasalarında ARGE ve inovasyonda Ethereum ve Cardano’nun çalışmaları takdire şayan. Birçok soft ve hard fork sayesinde Ethereum ve Cardano blockchain’lerini sürekli güncelliyor. Daha hızlı, güvenli ve ekonomik hale getiriyor.

DeFi (Merkezsiz Finans), Dex (Merkezsiz Borsa), Dapps (merkezsiz aplikasyonlar), akıllı sözleşmeler ve non-fungible token gibi teknolojilerin gelişmesinde Ethereum’a müteşekkiriz. Cardano da bu yarışta güçlü aktörlerden birisi. Özellikle iki blockchain PoS (proof of stake) ile geleceğin blockchain ağlarını inşa ediyor.

Rekabetin kıyasıya yaşandığı alanlardan birisi de stabil coinler. Blockchain teknolojisi üzerinde işlem gören stabil coinlerin değeri, kripto paraların aksine sabit. Akla gelen ilk stabil coin ise Tether (USDT)

Tether, Ethereum başta olmak üzere Cardano dahil birçok blockchain üzerinde işlem görüyor. Cardano’yu bu alanda bir adım öteye taşıyacak olan IOHK, yeni bir stabil coin projesidir.

IOHK’nin Tether karşısında birçok avantajı var.

Stabil coin’leri sabit döviz kuru rejimine benzetecek olursak sabit kur rejimi uygulayan ülkelerin rezervlerinde yüklü miktarda döviz bulunması gerekiyor. Bu sayede kurlar, istenilen seviyede sabit tutulabiliyor. Eğer bir döviz talebi şoku yaşanacak olursa merkez bankaları piyasaya döviz sürerek kurları sabit tutmaya çalışır. Eğer rezervler tükenirse bu durumda devalüasyon yaşanır.

IOHK ise yukarıdaki mantık çerçevesinde piyasaya sürülen her stabil coin karşılığında 1 doları teminat olarak gösterecek. Piyasadaki arz ve talebe göre IOHK arzı ise artırılacak veya azaltılacak. Böylece daha güven veren bir stabil coin projesi hayat bulmuş olacak.

Eğer IOHK teminat olarak ayıracağı fonları, güçlü bir banka veya finans kuruluşuna yatırırsa Tether’e karşı güçlü bir alternatif olabilir. Bu durum Cardano’ya da Ethereum karşısında güç katacaktır.

KAYNAK:https://zycrypto.com/