Paraguay, yakında Bitcoin ve PayPal’ı içerecek büyük bir proje başlatacağını açıkladı. Duyuru, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin 2021 konferansında varlığa büyük destek göstermesinin ardından Bitcoin’i yasal bir ödeme aracı ilan ettiği açıklamasının ardından geldi.

Açıklama, Paraguay ‘daki en büyük eğlence gruplarından biri olan Grupo Cinco’nun önümüzdeki aydan itibaren Bitcoin, Ether, Shiba Inu ve Chiliz’i kabul etmeyi planladığı bir gönderiye yanıt olarak geldi. Milletvekili Carlos Antonio Rejala Helman, Paraguay’ın Temmuz ayında Bitcoin’i yasalaştıracağını ima etti. Ayrıca Bitcoin aracılığıyla hidroelektrik enerji kullanacaklarını da ima etti: “Hidroelektrik enerji kaynaklarımızı en son teknolojiye yatırım yaparak kullanarak parlak ve müreffeh bir geleceği dört gözle bekleyelim.”

Bu duyuru, kripto topluluğu tarafından cesur kararı öven yorumlarla karşılandı. El Salvador ve Paraguay’ın kriptoyu benimsemeye yönelik attığı adımlara yanıt olarak, Panamalı bir kongre üyesi olan Gabriel Silva, geride kalmamak için meclise bir yasa tasarısının sunulacağını açıkladı. Ona göre, kripto para birimlerini kabul etmek, teknolojik ve girişimci bir merkez olma planlarını hızlandırabilir.

El Salvador, Çin’e meydan okuyor

El Salvador Başkanı madencileri volkanik termal enerjisini Bitcoin madenciliği için kullanmaya teşvik etti. Planlarının bir parçası olarak, kripto kuruluşlarını, kolayca edinilen kalıcı oturma izinlerinden ve daha az evrak işlerinden yararlanmak için ülkede ofisler açmaya çağırdı. Başkan şöyle dedi:

Bu yasanın amacı, Bitcoin’i sınırsız bir şekilde kullanılacak yasal bir değişim aracı olarak düzenlemektir. Kamu ya da özel gerçek veya tüzel tüm işlerde kullanımını sağlamak.

Bitcoin’in yasal bir ihale olarak tanınması, Çin gibi ülkelerin Bitcoin baskılarını yoğunlaştırdığı bir dönemde geliyor. Asya ülkesi yakın zamanda Binance gibi kripto borsalarının en büyük arama motorundan ve sosyal medya platformlarından kaldırılmasını sağladı. Çin’in birincil endişesi enerji tüketimi. El Salvador, Çin gibi büyük bir ekonomi olmamasına rağmen Bitcoin’i benimsedi ve Bitcoin madenciliği için kullanılabilecek yenilikçi ve yeşil bir enerji kaynağı buldu.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/