Dogecoin katili olarak anılan Shiba Inu, yatırımcıların yakın markajında. Boğa koşusu sırasında kripto projelerinin piyasada tırmandığını, ancak birkaç hafta sonra piyasadan çekildiklerini görmek alışılmadık bir durum değil. Buna benzer pek çok örnek mevcut fakat hiçbiri Shiba Inu kadar popüler olmadı. Mayıs ayının başında öne çıkan varlık, piyasaya sürüldükten sonraki bir gün içinde Binance, Huobi Global ve Crypto.com dahil olmak üzere birçok borsada yer aldı.

Ancak o zamanlar, piyasanın büyük bir çöküş yaşayacağı ve likiditenin birkaç varlıktan silineceği bilinmiyordu. Shiba büyük bir etkiyle piyasada yerini aldı fakat, 10 Mayıs’ta 0,0005 dolara ulaştıktan sonra %87 oranında düşüş yaşadı.

Santiment’in istatistikleri, Shiba Inu’nun lansmanı sırasındaki ivmesini fark etti. Meme coini olan Shiba Inu endüstride trend oldu ve potansiyeli hakkında çok sayıda hikaye yazıldı. Vitalik Buterin ve Elon Musk’ın beğenileri de kısa sürede Shiba Inu’nun trend olmasında etkili oldu. Elon Musk’ın bir ‘Shiba’ yavrusunu evlat edinmek istediğini tweetlemesi de coin için olumlu bir etki yarattı.

Son birkaç ayda piyasa DOGE coinin yükselişine tanık olmuştu ve DOGE rallisini kaçıranlar bir sonraki meme coin olacağı düşünülen Shiba Inu’ya ilgi göstermeye başlamıştı. Ne yazık ki, piyasa 19 Mayıs’tan sonra radikal bir düşüş eğilimine girdi ve coin büyük düşüş yaşadı.

Son 3 hafta boyunca, Blockchain metriklerinin tümü Shiba için bir kargaşa haline dönüştü. Yaşanan kâr kayıpları SHIB yatımcıları için olumlu görünmüyor. Mevcut durumda da grafikte önemli bir toparlanma belirtisi gözükmüyor.

Önde gelen balinalar varlıklarını satış yapmaya devam etti. Balina birikimi 9 Mayıs’ta 155 trilyondan 8 Haziran’da 77 trilyona kadar düşüş yaşadı.

Shiba Inu sadece bir girişim olmayıp kendi Dex’i olan merkezsiz bir ekositeme sahip olmayı planladı. Teknik olarak, shiba sektörde güçlü bir destekçi ekosistemi oluşturmayı başardı ve şu anda Change.org’da Robinhood’dan SHIB’yi platformunda listelemesini talep eden aktif bir dilekçe var. Dilekçe şimdiden 127.000 kişi tarafından imzalandı, bu sayı ise oldukça önemli bir sayı.

Shiba’nın aslında bir “Dogecoin katili” olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek, ancak şu anda Dogecoine rakip olabileceği gözüküyor.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/