Kripto Para haber – Çin Halk Bankası’nın Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü’nde daha önceden görev yapmış bir isim olan Yao Qian, bir merkez bankası dijital para biriminin Ethereum ağında çalışabileceğini iddia ediyor.

Dijital yuanın mimarı CBDC’nin Ethereum ağında kurulabileceğini söyledi

2021 Uluslararası Finans Forumu’nun (IFF) bahar toplantıları sırasında,  Yao Qian, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) doğrudan Ethereum ağında çalışabileceğini söyledi. Yao, bir CBDC’yi araştırırken ve geliştirirken göz önünde bulundurulması gereken yedi özelliğin olması gerektiğini ifade ediyor. Yao’nun vurguladığı özellikler arasında şunlar yer alıyor:

●teknik rotası

●değer özellikleri

●operasyonel mimarisi

●faiz tahakkuku

●dağıtımı

●akıllı sözleşmelerin uygulanması

●düzenleyici konular

Yao ayrıca dijital para biriminin fiziksel paranın “basit bir simülasyonu” olamayacağını ve bunun akıllı para yaratmak için yeni bir durum oluşturduğunu belirtiyor. Diğer taraftan Yao, teknolojinin olgunlaşması gerektiğini iddia ederek akıllı sözleşmelerin güvenlik açıklarına da işaret ediyor. Mevzuat açısından bakıldığında ise Yao, kullanıcıların gizliliğini korumak ile temel kara para aklamayı önleme ve Müşterilerin Kim Olduğunu Bilme (KYC) yönergelerine uyumu sağlamak arasında mükemmel bir denge kurulması çağrısında bulunuyor

“Kripto babası”

Yao’nun aslında ilginç bir yönünün olduğunu belirtelim. Yao Çin’in “Kripto Babası” olarak isimlendiriliyor. Ayrıca kendisi blockchain endüstrisindeki en etkili kişilerden biri olarak da biliniyor. Eylül 2019’a kadar kendisi Çin Halk Bankası’nın (PBOC) dijital para araştırma yan kuruluşunun başında bulunuyordu. Tabi görüşleri konusunda yaptığı bir uyarı da var. Yaklaşımlarının kendi kişislel görüşü olduğunu ve Çin Halk Bankası’nın resmi görüşü olmadığını belirtiyor.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/