Bazen alınan kararlar tarih içerisinden bir kelebek etkisi oluşturarak yıllar sonra çok büyük sonuçlar doğurabiliyor. Çin belki de ikinci büyük tarihi hatasını yapıyor. Yasaklardan sonra madenciler Çin’den Teksas’a büyük göçe başladı!

Çin’den Teksas’a büyük göç başladı!

Bilindiği üzere Çin yönetimi yakın zamanda Bitcoin madenciliğini yasaklayan bir karar aldı. Bu kararın ardından Çin merkezli Bitcoin madencileri, operasyonlarını sonlandırmaya başladı. Ülkeden çıkabilen sermaye Kuzey Amerika’ya ve özellikle Teksas’a göç ediyor.

Çin’deki yasakçı politikaların aksine ABD’nin en büyük ikinci eyaleti Teksas, Bitcoin ve kripto para işletmeleri lehine bir dizi regülasyonu eyleme geçirdi. Zengin doğal kaynakları nedeniyle Teksas, ABD’nin en ucuz elektriğini üretiyor. Bu doğal avantajı, Teksas’ı geleceğin Bitcoin madencilik destinasyonu haline getirebilir.

Çin yönetiminin aldığı karar, tarihsel anlamda bir kelebek etkisi oluşturabilir. Hali hazırda kripto para madenciliği endüstrisindeki liderliğini ABD’ye kaptırabilir.

Çin yönetiminin aldığı radikal kararlar tarihsel anlamda da kelebek etkisine neden olarak ciddi sonuçlar doğurdu. Bu konuda bir örnek vermek istiyoruz:

Yuan Hanedanlığı döneminde Çin İmparatorluğu denizcilik endüstrisini ciddi biçimde destek vermiştive Çinli gemicilerin deniz yolculuklarına finansal açıdan destek sunmuştu. Bu dönemde Çinli denizciler Pasifik ve Hint okyanusunda yeni adalar keşfediyor ve Çin’in bu bölgedeki deniz hakimiyetini genişletiyorlardı. Ancak Ming Hanedanı Zhu Yuanzhang, imparatorluğun deniz harcamalarını gereksiz bularak bir yasa ile Çinli denizcilerin ana kadardan 40 mil ötesine geçmeleri yasakladı. Belki de Zhu Yuanzhang bu kararı ile Coğrafi Keşiflere oldukça yaklaşan Çinli denizcilerin önünün kesti.

Coğrafyanın öbür kıyısında İspanya Krallığı, 100 yıl sonra denizcilik faaliyetlerine ciddi destek sunmaya başladı. İspanya Kraliçesi Isabella, İtalyan denizci Christopher Columbus’u kendi ülkesine davet etti ve denizcilik çalışmaları konusunda kendisine finansal destek sundu. Nihayetinde 1492’de Columbus, Bahamas Adalarını keşfetti ve ABD’nin keşfinin kapılarını açtı. Günümüzde Latin Amerika’da Portekizce ve İspanyolca konuşuluyor. Belki iddialı bir cümle olacak ancak Zhu Yuanzhang Çinli denizcilere yasak getirmeseydi belki de bu bölgede Çince konuşulacaktı.

KAYNAK:https://koinmedya.com/