Çin’in devlete bağlı yayın organı, Bitcoin alıp satımının “özgürlüğüne” değindi.

Kripto para piyasanın büyük bir deprem yaşamasına neden olan Çin, şimdi ise kripto para sektörüne yönelik olumlu açıklamalar yapmaya başladı.

Çin’in devlet destekli medya kanalları birbiri ardına Bitcoin ve kripto paralarla ilgili olumlu açıklamalar ve düzeltmeler yapmaya başladı. Xinhua da bunların arasındaki en büyüklerden birisi olarak kesinlikle büyük bir öneme sahip. Xinhua ve Çin Merkez Televizyonu, kripto para sektöründeki “inanılmaz” manipülasyonlardan bahsederken aynı zamanda hiçbir yasaklama olmayacağını da vurguladı.

Bitcoin Alım Satma Özgürlüğü “Hala” Var

Xinhua, hükümetin kripto para sektörünün “peşine düşmesinin” birkaç sebebini gösterdikten sonra, isteyenlerin ise Bitcoin alım satımı konusunda özgür olduğunu vurguladı. Xinhua’nın haberinde kripto paraların “riskli” oldukları vurgulanıp negatif yönleri ön plana çıkartılsa da açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“BİTCOİN GİBİ SANAL PARA BİRİMLERİ, ALINIP SATILABİLEN SANAL EMTİALAR GİBİ MUAMELE GÖRÜRSE O ZAMAN KAMU DA BUNLARIN RİSKLERİNİ GÖZE ALARAK İSTEDİKLERİ GİBİ BUNLARI ALIP SATABİLME ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİP OLACAKTIR.”

Çin’in merkezi kanalı ise özellikle DeFi sektörüne ve DeFi tabanlı tokenlere dikkat çekerek bunları oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu ortaya koydu. Devlet kanalı, yatırımcıların DeFi sektöründen ve Uniswap’ten uzak durmasını öğütlerken zaten Çin merkezli IP adreslerinden ilgili sitelere ulaşmanın kısıtlandığı biliniyor. Yine de isteyen kullanıcılar proxy ayarları ile oynayarak merkezsiz finans devrimine katılabiliyor.

KAYNAK:https://www.kriptopiyasasi.com/