Taproot güncellemesi için bütün her şey hazır!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son 24 saat içerisinde yukarı yönlü hareket etmese de oldukça olumlu bir güncelleme ile pozitif bir hava oluşturdu.

Taproot, Bitcoin Ağı İçin Hazır

Bitcoin ağında yıllardır geliştirilen Taproot güncellemesi resmen hazır oldu ve kabul edildi. Şuan için en yakın süre içerisinde uygulamaya koyulmayı bekliyor. Taproot.Watch tarafından aktarılan bilgilere göre son güncellemeler yapıldı ve kodlar eklendi

Taproot’un en azından 1.815 blok onayı sonrasında bugün kabul edilmesi ve uygulamaya alınması beklenmekte. Geçtiğimiz ay Taproot’un kabul edilip edilmemesi hakkında Bitcoin madencileri arasında oylamaya gidilmiş ve Taproot isteyenlerin sayısı çoğunluğu oluşturmuştu

Taproot güncellemesi, Segregated Witness’tan sonra Bitcoin ağındaki en büyük soft fork olarak görülüyor. 2017 yılından sonra görülen en büyük güncelleme ise yanında oldukça kritik birkaç özellik getiriyor. Taproot’un tam aktivasyonu 709.632 sayılı blok kazıldığında gerçekleştirilecek ve bunun kasım ayına denk geleceği planlanmakta.

Bugün ise Taproot için ilk adım resmen atılacak. Taproot, Bitcoin’e daha fazla gizlilik, güvenlik ve verimlilik sağlayacak. Taproot’a gizlilik veren unsur ise Schnorr imza modeli olarak bilinmekte. Bu da kullanıcıların kendi genel ağ adreslerini de saklayabilmelerini sağlayacak.

Bitcoin ağında özel anahtarlar gizli olarak tutulsa da genel anahtarlar blockchain ağındaki her işlemde görülebilmekte. Taproot ile ise bu durum değiştirilecek. Güncelleme ile çoklu imza modeli de getirilecek ve aslında birden çok işlem bir arada yapılıp verimlilik de arttırılacak.

KAYNAK:https://www.kriptopiyasasi.com/