Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), Elon Musk’ın bitcoin ve Dogecoin dahil olmak üzere en büyük kripto paraların fiyatlarını manipüle etmesini açık ve keskin bir şekilde eleştiren kripto alanındaki en tanınmış kişiler arasında yer alıyor.

Twitter’daki diğerleri gibi, CZ de Elon Musk’ı piyasayı manipüle etmek için gücünü kötüye kullanmakla suçluyor. Elon, büyük kripto varlıkları için ciddi fiyat değişikliklerine neden olan mizahı ve ifadeleri tweetlemesiyle biliniyor. TRON CEO’su Justin Sun‘ın da katıldığı tweet’inde CZ, böylesine önemli bir kişi için Elon Musk’ın kripto gösterilerinin eğlenceli olmadığını söyledi.

Büyük sorumlulukla büyük gücü kullanmak, olumlu. Rastgele “mizah” ile Büyük Güç ise harika değil ve komik de değil.

Çoğu Bitcoin yatırımcısı artık Elon Musk’a karşı aksiyon alıyor

Dramanın bir sonucu olarak, çok sayıda önde gelen kripto meraklısı ve öncelikle bitcoin tüccarları ve uzun vadeli yatırımcıları, Twitter’da Elon’a tepkilerini göstermek için onu engellediler. 56,5 milyon takipçisi olan Elon Musk, dijital varlıklar sınıfındaki desteği ve yatırımları için dünyanın ve kripto sektörünün en ünlü yenilikçilerinden biri.

CoinMarketCap’in verilerine göre, Bitcoin’in ana akım benimsenmesini teşvik etmenin yanı sıra, Dogecoin’i piyasa değerine göre ilk 10 madeni paraya, Cardano ve Binance Coin’in arkasındaki mevcut 6. sıraya çıkartan kişi.

Ünlü kripto analisti ve tüccarı Michael Van de Poppe, Elon’un tuhaflıklarının analistlerin gerçek piyasa verilerine güvenmelerini zorlaştırdığını söyledi.

“Fiyat çok önemli bir noktada-> Elon Musk yine tweet atıyor,-> fiyat tekrar hareket ediyor. Bu #Bitcoin pazarında çok fazla etkisi olduğunu belirtmek üzücü. Bu üzücü”

Elon Musk tanınan bir balina rolünü oynuyor

Elon, Kripto ile Kişiselleştirdi. Kripto pazarını kontrol etme yeteneği iki faktörden kaynaklanıyor. İlk olarak, takipçilerinin büyük bir kısmı, dijital varlık sınıfının en büyük uygulayıcıları olan teknoloji meraklısı Y kuşağından oluşuyor.

İkincisi, 1,6 trilyon doların üzerinde bir pazarla bile, kripto piyasası, borsa gibi diğer finansal piyasalara kıyasla nispeten küçük. Bu, onu Elon musk gibi balinalardan (ağır para taşıyıcıları) manipülasyona karşı daha duyarlı hale getiriyor. Teknoloji yazarı ve girişimci Jeff Booth’a göre Elon Musk, finansal piyasalarda merkezsizliği getirme ihtiyacının altını çiziyor.

Para birimini merkezileştirmeye güveniyorsanız, o zaman 1 kişi veya küçük bir grup insan, sizin için şaşırtıcı sonuçlarla fikrini değiştirebilir. İronik olarak, @elonmusk tweetleri sadece bu riski ortadan kaldırmak için #Bitcoin’in ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor.

Kripto yatırımcısı ve yazar Chris Burniske’ye göre kripto, Elon’un mevcut etkisini daha sert yorumladı:

Kripto, Elon’un maskaralıklarından daha uzun sürecek.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/