JPMorgan stratejistleri, Bitcoin’in kısa vadede iyileşip ayağa kalkmasının zorlu bir süreç olduğu konusunda uyarılarda bulundular. JPMorgan analistleri bir notta, sadece Bitcoin değil, diğer kripto para unsurlarının da iyileşme sürecinin başında olduğunu söylüyorlar.

Bitcoin‘in hafta sonu 30.000 ila 34.000 dolar arasındaki dalgalanması, kısa vadeli belirsizlik anlatısını güçlendiriyor gibi görünüyor. Bu dalgalı seyir, JPMorgan stratejistlerinin kripto para piyasasının henüz sağlıklı olmadığı ve ayağa kalkması için zamana ihtiyaç duyduğu yönündeki kanaatlerini de doğruluyor.

JPMorgan Chase ekibince hazırlanan bir Cuma notunda, Bitcoin için kısa vadeli iyileşmenin hala zorlu bir süreç olarak göründüğünü öne sürüldü. “On-chain” data üzerindeki verilere dayanarak, JPMorgan stratejistleri “muhtemelen hala piyasada temizlenmesi gereken “su altı pozisyonlarının” bir kalıntısı olduğunu” söylediler.

Bitcoin kısa vadede toparlanabilir mi?

JPMorgan, Bitcoin vadeli işlem piyasasının istikrarını ve madencilerin Çin’den göç etmesi nedeniyle üretim maliyetlerinin artma ihtimalini olumlu faktörler olarak ele alıyor. Bazı analizler, Bitcoin’in üretim maliyetinin tarihsel olarak fiyatına bağlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, madencilik maliyetindeki bir fiyat artışı, Bitcoin fiyatı üzerinde güçlendirici bir etkiye sahip olabilir.

JPMorgan notu, kripto para piyasasının iyileşme sürecinin başında göründüğünü ancak henüz oldukça sağlıklı olmadığını gösteriyor. Bloomberg’e göre Fundstrat’tan David Grider, riski azaltmayı veya bir miktar koruma satın almayı önerdi. JPMorgan notunun ardından, Bitcoin fiyatında kritik bir destek seviyesi olarak görülen 30.000 dolardan bir sıçrama geldi. Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verilerine göre, Bitcoin fiyatı hafta sonu 33.445 dolara hızla toparlanmadan önce 30.070 dolara kadar düşmüştü.

Hafta sonu, Bitcoin’e yeni altın adını veren Meksika’nın üçüncü en zengin adamı Ricardo Salinas Pliego’dan en büyük kripto para birimi için olumlu bir açıklama geldi. Fiyat Pazartesi sabahı itibarıyla 35.000’in üzerine çıktı.

KAYNAK:kriptohaber