Taproot güncellemesi, Bitcoin geliştiriciler ve paydaşlar topluluğunun, madencilerden karmaşık işlemler hakkında ilgili yeterli desteğin olup olmadığını belirleyen ve iyileştiren bir soft fork  güncellemesi. Bitcoin topluluğu, Taproot yükseltmesi için oy birliğiyle Speedy Trial’ı benimsedi ve onayladı, böylece hiçbir kişi veya kuruluş tek başına kodda değişiklik yapamayacak.

Hızlı deneme süresi üç aydan sürecek ve bir etkinleştirme penceresi içerecek. Bu süre boyunca ağ, yükseltme için sinyal vermek için belirli bir madenci eşiğine ihtiyaç duyarsa; ve bu eşiğe ulaşırsa, Taproot kilitlenecek ve bu yılın Kasım ayında etkinleşecek. Deneme süresi başarısız olursa, güncelleme etkinleşmeyecek.

Bu güncelleme 2017’deki SegWit güncellemesinden bu yana Bitcoin’in en çok beklenen güncellemesiydi. SegWit’in temel noktası Bitcoin protokolünü ölçeklendirmek iken, Taproot, Bitcoin’e Schnorr imzaları olarak bilinen yeni bir imza şeması vermeye odaklanan güncellemedir. Bitcoin koduna yapılan bu yükseltmeyle birlikte, gizlilik, çoklu imza cüzdanları, güvenlik ve ölçeklendirme için yeni olanaklar sunacak.

“Speedy Trial” tarafından belirlenen parametrelere göre, belirlenen 2 haftalık zorluk periyotlarından herhangi birinde çıkarılan blokların en az %90’ı yükseltme için desteklerini “işaret” ederse, güncelleme için aktivasyon süreci başlayabilir. Daha detaylı anlatacak olursak, bu süre içinde çıkarılan 2.016 bloktan 1.815’i, o bloğu çıkaran madencinin yükseltmeden yana olduğunu gösteren küçük bir parça kodlanmış bilgi içeriyorsa, Taproot onaylanır.

Taproot güncellemesi sonrası ne olacak?

Taproot soft fork yükseltmesi artık topluluk tarafından kabul gördüğüne göre, etkinleştirmenin bir sonraki aşaması 5 aylık bir bekleme süresidir. Bu süre boyunca, madenciler ve düğümler, yazılımlarını, taproot yumuşak çatalı için aktivasyon mantığı ve diğer bazı iyileştirmeler içeren Bitcoin Core’un en yeni sürümü olan Bitcoin Core 0.21.1’e güncellemek için bolca fırsata sahip olunabilecek. Kasım ayında ise, Bitcoin 709.632’lik belirli bir “blok yüksekliğine” ulaştığında yükseltme etkinleştirilecek.

Bitcoin ekosistemi bir yükseltme alıyor ve taproot yükseltmesinin masaya getirdiği araçları kullanmak ekosistemdeki geliştiricilere bağlı olacak.

Bitcoin’in mevcut eliptik eğri dijital imza algoritmasının (ECDSA) yerini alacak olan Schnorr imzaları, masaya Bitcoin’in işlem gizliliğini artıracak ve daha hafif ve karmaşık “akıllı sözleşmelere” izin verecek bir kombinasyon olan “doğrusal” olmanın ek bir faydasını getirecektir. Bu, Ethereum ağı gibi kendi kendini yürüten kurallara sahip kodlanmış bir güncelleme olacak.

Uzun vadede, taprootun yükseltmesinin, genel performans açısından Bitcoin kullanıcıları için daha iyi bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra çoklu imza teknolojisinde, gizlilik yazılımında ve hatta Lightning Network gibi ölçeklendirme teknolojisinde gizlilik iyileştirmeleri sağlaması bekleniyor.

Bitcoin şu anda bu raporun yazıldığı an itibarıyla gün için %0,17 düşüşle 35.200 dolardan işlem görüyor.

KAYNAK:https://kriptoparahaber.com/