Bitcoin Nedir?

Bitcoin (BTC), eşler arası ödeme sistemidir. 2008 Finansal Krizi’nin patlak verdiği yıl duyurulan Bitcoin Satoshi Nakamoto tarafından 2009 yılında kullanıma sunuldu. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’i geleneksel finansal sisteme alternatif olarak geliştirdi. Merkezsiz bir para birimi olarak gerçekleştirilen Bitcoin, üçüncü tarafların müdahalesine karşı dayanıklılığıyla kısa sürede büyük bir benimsenmeye ulaştı. Bitcoin, Blockchain mimarisini kullanıyor. Bitcoin hem ilk başarılı kripto para hem de 1. nesil Blockchain olarak adlandırılıyor.

Blockchain teknolojisiyle geliştirilen ilk başarılı kripto para Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon ile sınırlı. Fikir birliği algoritması olarak Proof of Work  (PoW) kullanan Bitcoin, diğer kripto paralar için bir nevi altın işlevi görüyor. 

Bitcoin’in Özellikleri

Merkezsiz Olması

Bitcoin’in en önemli özelliği, blockchainin en bilinir özelliği merkezsiz olmasında yatar. Bitcoin ağında merkezi otoritelerin olmayışı, kontrolün kullanıcılar ve geliştiricilerin elinde odaklanmasını sağlar. Ayrıca, merkezsiz olması sayesinde tek bir nokta üzerinde başarısızlık senaryosundan etkilenmez ve vergi, müsadere ve hırsızlığa karşı direnciniz artar

Şeffaflık

Bir cüzdanda ne kadar BTC bulunduğu veya bir cüzdana ait işlem detaylarının tümüne kolayca erişilebilir ancak kimse tarafından bilinemez. Eğer detaylı analiz gerçekleştirilirse cüzdanın kime ait olduğu kolaylıkla bulunabilir. Ama kullanıcılar belli başlı önlem almaları durumunda kimse onları bulamaz.

Opak Olması

Bitcoin ağında birçok detayın herkese açık olmaması ve merkezi kuruluşların müdahele edememesi sayesinde kimse sizin hesabınızı ele geçiremez. İsterse devletler Bitcoin’lerinizi vergi kesmek istesin veya yasal dokümanlar ile hesabınıza el koyma işlemleri de mümkün değildir. Ama banka hesabı açmak istediğiniz zaman birçok yasal doküman doldurmanız istenir ve otoriteler tarafından hesaplarınız dondurulabilir. Ayrıca Bitcoin cüzdanı oluşturmak için kişisel bilgilerinizi vermeniz gerekmez. Sadece bilgisayar, internet bağlantısı ve güçlü şifreler ile oluşturup anahtarlarınızı ve seed phrase’i kaydetmeniz gerekir.

Hızlı Olması

Bitcoin ağındaki işlemler bankalara oranla daha hızlıdır. Özellikle dünyanın bir ucundan diğer bir ucuna işlem gerçekleştirmeniz gerektiği zaman işlem birkaç dakika sürerken bankalar arası işlemler ise en az bir hafta sürer ve maliyetlidir. 

İşlemlerin Geriye Alınamaması

Blockchain’in en önemli özelliklerinden biri olan işlemlerin geriye alınamaması ile birlikte Bitcoin ağında işlem gerçekleştikten sonra geri almak mümkün olmaz ve hiçbir parti işlemi gerçekleştirmediğini iddia edemez.

Dijital Formda Olması

Bitcoin’lerin fiziksel formu olmaması, taşınma gibi işlevler için ideal olmasını sağlar. Bu da, Bitcoin’lerin çalınma işlemini gittikçe zorlaştırır. 

Kurulumu Kolay Olması

Banka hesabı açmak için uzun süreçler ve çok fazla doküman gerekir. Ama Bitcoin adresi açmak en fazla birkaç dakika sürer ve herhangi bir dokümana ihtiyaç duymazsınız. Sadece güçlü bir şifre ve anahtarlara ihtiyacınız olur. Eğer şifreleri ve anahtarları kurtarırsanız kimse hesabınızı alamaz

Değerinin Talebe Göre Belirlenmesi

Bitcoin’in değeri, piyasadaki arz ve talebe göre değerlenir ve herhangi bir sabitlik yoktur. Yani fiyat, Bitcoin arzı ve talebine bağlıdır

Komisyonun Tercihe Bağlı Olması

Bitcoin ağında isterseniz komisyon ödeyebilirsiniz. İşlem ücretlerinden tek farkı, komisyonun kullanıcıyı yüksek maliyete boğmamasıdır. Yani bu işlem tamamen gönüllüdür

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in çalışması için ilk olarak işlemlerin gerçekleşmesi gerekir. İşlemlerin gerçekleşmesi için gönderici, alıcının adresini ve ne kadar BTC yollayacağına karar verir ve işlem detaylarını onaylar. İşlem detayları onaylandıktan sonra ise ağda çalışan bilgisayarlar, işlem detaylarını ağın tamamına iletir. İşlem ağa iletildikten sonra ise mutabakat algoritmaları aracılığıyla işlem doğrulanır ve madencilerin işlemi belli bir bloğa kronolojik bir şekilde sokmaları gerekir. Bu kısımda madenciler, blok çıkarmak için matematiksel bir problemi hesaplama gücü kullanarak çözmeye başlarlar ve hesaplama gücü en yüksek olan madencinin problemi çözme olasılığı en yüksektir. Sonrasında madenciler, işlemlerin kronolojik bir şekilde sıralandığı bloğun çözümünü bulduğuna inandığı zaman, ağdaki madencilere çözümü gösterir ve madencilerin en az %51’i çözümün doğru olduğunu söyledikleri zaman blok çıkarılmış olur ve çözümü doğru bulan madenci blok ödülünü alır. Sonrasında tüm süreç yeniden başlar. 

Bitcoin Fiyatını Neler Etkiler?
Bitcoin Ağındaki Gelişmeler

Bitcoin Kaç TL, Bitcoin Kaç Dolar, Bitcoin neden düşüyor, Bitcoin fiyatı nelerden etkileniyor gibi sorular yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Bitcoin ağındaki gelişmeler, Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli kriterdir. Özellikle Bitcoin ağındaki işlem hareketlilikleri, güncellemeler ve alınan kararlar, Bitcoin fiyatını etkilemede önemli rol oynar. Hatta birçok analiste göre Bitcoin güncellemeleri ve yarılanma süreçleri, Bitcoin fiyatındaki oynamalar için temel gösterge olduğunu söyleyebilir.

Medya

Bitcoin haberleri, kripto para borsalarında devletlerle beraber önemli rol oynar. Özellikle kripto para piyasasında çıkan kötü bir haberin panik satışları aracılığıyla fiyatları düşürebileceği defalarca görüldü. Ayrıca, bu senaryonun tam tersi olması durumunda ise kripto para piyasası yukarı yönlü hareket edebilir.  Bu konuda en iyi örneğin Elon Musk’dan geldiğini söyleyebiliriz. Ocak ayında kripto para piyasasına giren Musk, Bitcoin ve Dogecoin’i (DOGE) överek ciddi bir şekilde piyasada yükselme sağladığını söyleyebiliriz. Ama sonrasında Bitcoin’in çevre dostu olmadığını söylemesi ile birlikte kripto para piyasalarında ciddi çöküş yaşandığını söyleyebiliriz.

Devletlerin Çalışmaları

Devletler kanun yapıcı konumda olduğu için, kripto para piyasalarına direk müdahele edebilirler. Bunların örneği olarak, Çin’in kripto para piyasalarına Bitcoin madenciliğine müdahale ederek birçok kişinin ekipmanlarını satmalarına neden olmuş ve Bitcoin ağında hash gücünün düşmesine olanak tanıdı. İkinci örnek ise, ABD’nın 10.000 dolar ve üstündeki işlemlerin devlet kurumlarına bildirilmesi gerekliliği ise piyasada ciddi paniğin gerçekleşmesine ve bunun sonucu olarak panik satışlarının gerçekleşmesine sebep verdi.

Kripto Para Piyasasındaki Gelişmeler

Kripto para piyasasındaki gelişmeler, Bitcoin fiyatını direk etkiler. Özellikle yüklü alımlar ve satımların oluşturduğu hacimler teknik açıdan fiyat yükselişleri ve düşüşlerini bizlere söyler. Ayrıca piyasadaki para akışları ise Bitcoin fiyatlarına en yüksek etkiyi bulundurduğunu söyleyebiliriz

KAYNAK:https://www.btchaber.com/