Bitcoin için 30 bin dolar seviyesini haber veren isim yılsonu için tahminlerde bulundu. Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky, BTC fiyat hedefini yükseltiyor. Hedefine ve neler söylediklerine bir bakalım.

Bitcoin tahminleriyle ünlü bir isim

Mashinsky, Bitcoin’in 70.000 dolara tırmanmadan önce 30.000 dolar seviyesine doğru geri çekileceğini doğru bir şekilde tahmin etmişti. Şimdi, dünyanın en büyük kripto para biriminin yılı 160.000 dolardan kapatacağını belirtiyor. Mashinsky tahminini o kadar yürekten yapıyor ki, bu tahmine bağlı kalacağına vurgu yapıyor. Mashinsky, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olarak tarih yazdığını ve diğer ülkelerin de bu adımı takip edeceklerini belirtiyor.

Elon Musk gibi etkili isimlerin Bitcoin piyasasını hareket ettirme potansiyeli hakkında Mashinsky, Musk’ın kripto alanı üzerindeki etkisinin azalmakta olduğunu vurguluyor. Musk için Bitcoin turisti ifadesini kullanan Mashinsky, onun dünya çapında çok takipçisi olduğunu ancak BTC topluluğu içinde etkisinin azaldığını belirtiyor.

Teknik ve mali yönlere de değiniyor

Mashinsky, yakın zamanda yenilenebilir kaynaklar aracılığıyla Kuzey Amerika’da Bitcoin madenciliğine 200 milyon doları aşan yeni yatırımları açıklayan, önde gelen küresel kripto para getirisi sağlayan bir platform olan Celsius’un CEO’su ve kurucu ortağı. Demokrat Senatör Elizabeth Warren’ın “Kripto para birimi yatırımcıları dolandırmak, suçlulara yardım etmek ve iklim krizini daha da kötüleştirmek için fırsatlar yarattı” şeklindeki son eleştirilerine de değinen Mashinsky, Bitcoin’e olan talebin aynı zamanda yenilenebilir enerjiyi de yarattığını belirtiyor.

kripto para birimlerini yasadışı finansmana karışmalarından dolayı eleştiren Warren’a cevap olarak Mashinsky, “Bir ev inşa etmek için bir çekiç kullanabilir veya pencereleri kırmak için bir çekiç kullanabilirsiniz. Bu, çekici iyi ya da kötü yapmaz. Yani, Bitcoin’in arkasındaki teknoloji, stablecoinler, Blockchain ve açık defterler, bu sonsuza kadar bizimle olacak bir şey. Camları kırmak için bir çekiç olarak kullanmayı seçebiliriz ama böyle yapmakla diğer ülkelerin bizden daha hızlı hareket etmesine izin vermiş oluruz. Çin’in dijital para birimi oluşturmada ABD’nin beş yıl önünde olduğunu şimdiden görebiliyoruz.” ifadesini kullanıyor.

KAYNAK:https://kriptokoin.com/