Bir süre Uzak Doğu Asya, Bitcoin ve kripto paralara merkezlik yapmıştı! Ancak Bitcoin ve kripto paranın merkezi tekrardan ABD’ye kayıyor.

ABD merkezli 2 önemli Bitcoin açılım haberi!

Bitcoin ve kripto para açılımları ABD’de son gaz devam ediyor. Son dönemde Bitcoin hakkındaki en önemli açılımlardan birisi ABD’nin en büyük ikinci eyaleti Texas’dan gelmişti. 1.7 trilyon dolarlık milli gelir seviyesine sahip olan Texas, Bitcoin ve kripto paralar lehine bir dizi liberal regülasyonları eyleme geçirdi. Ucuz enerji kaynakları sayesinde Texas, Bitcoin madenciliğinin yeni merkezi haline geliyor.

Haberin başlığında vermiş olduğumuz ilk açılım haberi ABD’nin ikinci büyük siyasi partisi olan Cumhuriyetçi Parti ile ilgili. Bilindiği üzere ABD’de çift partili bir yönetim tarzı var. Eski Başkan Trump, Cumhuriyetçi Partinin adayı idi. Haliz hazırda Cumhuriyetçiler hem senatoda hem de temsilciler meclisinde neredeyse %50 çoğunluğa sahip.

Cumhuriyetçi Partini senatör aday adaylarının seçimi ile görevli olan üst komite, halktan topladıkları yardımı Bitcoin üzerinden de kabul ettiklerini duyurdu. Yani ABD’nin en büyük ikinci partisi, seçim için harcayacakları fonları Bitcoin üzerinde de kabul ediyor. Bu durum Bitcoin’e ciddi bir meşruiyet kazandırıyor. Sonuçta ABD meclisindeki senatörlerin  en az yarısının seçim kampanyasında kullandıkları fonlar, Bitcoin üzerinden toplanmış olacak.

Diğer önemli gelişme ise ABD merkezli ana medya organlarından olan CNN ile ilgili. En yaygın küresel haber ağına sahip olan CNN de kripto para işine giriyor.

CNN tarihe geçmiş fotoğraflarını Non-Fungible Tokens (NFT) teknolojisi ile dijitalleştirerek satışa çıkaracak. Aşağıdaki tweet’imizde CNN’in ikonik fotoğraflarından birisini görüyoruz.

Berlin Duvarının yıkılmasını resmeden bu fotoğrafın kaç dolardan alıcı bulacağını merak ediyoruz.

KAYNAK:https://www.reuters.com/